Drukuj

Wrocław, 4 października 2019 r.

Już we wtorek 8 października o godzinie 10 w Przestrzeni Trzeciego Wieku we Wrocławiu przy placu Solidarności 1/3/5 odbędzie się specjalny warsztat na temat bardzo popularnych w Polsce suplementów diety. Warsztat ma charakter otwarty, a wstęp jest wolny. Zajęcia poprowadzi psychodietetyk i terapeuta odżywiania z Fundacji Kolorowe Dni.

W 2015 r. wartość sprzedaży suplementów diety w Polsce sięgnęła 3,5 mld zł, a według prognoz w 2020 r. osiągnie 5 mld zł. Polska jest rekordzistą pod tym względem w Europie. Aż 72% Polaków przyznaje się do zażywania suplementów diety, największą grupę stanowią osoby w wieku 50-70 lat[1]. To właśnie szczególnie z myślą o osobach starszych zorganizowane jest to spotkanie.

Suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzany do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie.

Mimo że mogą być skutecznym uzupełnieniem składników w diecie, to należy pamiętać o możliwości wystąpienia pewnych zagrożeń przy niewłaściwym ich stosowaniu – mówi Elżbieta Henn, psychodietetyk i terapeuta odżywiania z Fundacji Kolorowe Dni.

Tylko 17% kupujących suplementy diety konsultuje się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji, 40% czyta ulotki i tylko 27% zwraca uwagę na interakcje z lekami.

Podczas zorganizowanego przez Fundację Kolorowe Dni spotkania można będzie się dowiedzieć o zagrożeniach i przeciwskazaniach do zażywania pewnych suplementów diety. Wyjaśnione zostanie działanie najważniejszych witamin i składników mineralnych i ich znaczenie dla naszego organizmu. Uczestnicy spotkania dowiedzą się także, w jakich naturalnych produktach, szczególnie w warzywach i owocach, można znaleźć poszczególne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Będą również porady żywieniowe i propozycje ułożenia codziennej, zdrowej diety.

 

[1] raport "Rynek Suplementów Diety. Bezpieczeństwo, trendy, regulacje" opracowanego przez Aliant Consulting Group 18