To było już trzecie spotkanie z cyklu „Żyj zdrowo i kolorowo”, które nasza Fundacja realizuje na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy wrocławskim AWF. Tym razem tematem wykładu była dna moczanowa, bardzo groźna, a mimo to bardzo mało znana dla większości z nas choroba.

Zajęcia odbyły się 15 kwietnia, a wykład poprowadziła lek. Diana Frontkiewicz, wolontariuszka Fundacji Kolorowe Dni. W przystępny sposób przybliżyła ona słuchaczom pojęcie dny moczanowej. Opowiedziała, jak jej zapobiegać, a gdy już się pojawi, jak sobie z nią radzić.

Co to jest dna moczanowa?

Dna moczanowa to choroba wywoływana tworzeniem się kryształków moczanu sodu i odkładaniem się ich w postaci złogów w tkankach stawowych. Zajęte miejsca robią się obrzęknięte, zaczerwienione i wyjątkowo bolesne. Postępująca i nieleczona choroba prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia narządu ruchu i niesprawności.

Skąd się bierze skaza moczanowa?

Po raz kolejny okazało się, że istotne jest to co jemy. Skaza moczanowa pojawia się bardzo często wskutek stosowania nieprawidłowej diety. Potrawy mięsne, podroby, buliony, alkohol, niektóre owoce to pokarmy, które sprzyjają powstawaniu dny moczanowej. Dlatego tak ważny jest właściwy styl życia i eliminowanie czynników ryzyka, takich jak otyłość, zła dieta, nadużywanie alkoholu.

Wiele zachorowań spowodowane jest spożywaniem zbyt dużych ilości produktów bogatych w puryny, czyli związki chemiczne odpowiedzialne za powstawanie kwasu moczowego. Dlatego należy unikać przede wszystkim napojów słodzonych fruktozą, owoców morza oraz mięsa. Alkohol również może mieć wpływ na rozwój dny moczanowej – powiedziała Diana Frontkiewicz.

Dieta jest bardzo ważna ponieważ często pozwala nawet uniknąć leczenia farmakologicznego. Ponadto Diana Frontkiewicz zalecała utrzymanie prawidłowej masy ciała, dbanie o kondycję fizyczną oraz odpowiednie nawodnienie organizmu (wypijanie co najmniej 2 l płynu w ciągu doby). Stosowanie się do tych wskazówek pozwala w dużym stopniu ograniczyć postępowanie choroby.

Kontakt

ul. Grudziądzka 63/4
51-165 Wrocław

tel. +48 505 740 767

fundacja@kolorowedni.pl

Dane Fundacji

KRS: 0000770892

NIP: 895-220-21-69

REGON: 382533482

Numer konta

Bank Millenium

22 1160 2202 0000 0003 7292 6123

Bądź z nami na bieżąco