Blisko 50 osób uczestniczyło w kolejnym wykładzie przeprowadzonym przez naszą Fundację. Spotkanie odbyło się 16 maja na wrocławskim Ołtaszynie w Klubie Seniora przy tamtejszej Radzie Osiedla. Tym razem tematem było nadciśnienie tętnicze.
Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia prawie 1 mld ludzi powyżej 25. roku życia choruje na nadciśnienie tętnicze. W Polsce żyje co najmniej 9,5 mln osób chorych na tę chorobę, ale ponad 40 proc. z nich o tym nie wie. A to poważny problem gdyż powikłania nadciśnienia tętniczego są najczęściej nieodwracalne.
Nie dziwiły zatem liczne pytania od uczestników wykładu. Lek. Bartosz Zawadzki - wolontariusz Fundacji Kolorowe Dni, odpowiedział na każde z nich. Główne zalecenia lekarskie dotyczące nadciśnienia to przede wszystkim jego regularne pomiary. To jedyny sposób wykrycia choroby. Warto robić takie pomiary, bo nieleczone nadciśnienie prowadzi m.in. do udarów mózgu i zawałów serca.
Jak mierzyć ciśnienie tętnicze w domu?
- Pomiar ciśnienia powinien odbywać się w cichym, spokojnym pomieszczeniu, przed przyjęciem leków
- Przed pomiarem odpocznij przynajmniej 5 minut
- Mankiet do pomiaru ciśnienia załóż tak, aby znajdował się na ramieniu na wysokości serca
- Pomiaru dokonuj w pozycji siedzącej lub leżącej
- Optymalna liczba pomiarów do celów diagnostycznych – 2 pomiary rano i 2 wieczorem
- Wynik pomiaru koniecznie zanotuj.
Ciśnienie tętnicze skurczowe ≥140 mm Hg i/lub ciśnienie tętnicze rozkurczowe ≥90 mm Hg powinno skłonić do wizyty u lekarza!