5 czerwca zespół naszej Fundacji zawitał do Klubu Seniora przy Ośrodku Działań Twórczych "Światowid". Okazją do spotkania na wrocławskim Biskupinie był interaktywny wykład pod tytułem "Udar, jak go uniknąć". Zajęcia przeprowadził Bartosz Zawadzki, lekarz i wolontariusz Fundacji Kolorowe Dni.
Nasz lekarz wyjaśnił, czym jest udar mózgu i jakie są jego objawy, a także jak ważny jest czas, w którym pacjent trafia do szpitala od wystąpienia pierwszych oznaków tego schorzenia. Warto podkreślić, że udar mózgu jest najczęstszą przyczyną trwałej niesprawności u osób starszych. Ważna jest więc świadomość rodziny i społeczeństwa, wyczulenie na objawy alarmujące i szybkie wezwanie pomocy, ponieważ im szybciej chory zostanie przetransportowany na oddział neurologii, tym większe szanse na pełne wyzdrowienie bez ubytków neurologicznych. Mimo że nadal nie umiemy stuprocentowo skutecznie leczyć udarów mózgu, to są już pewne leki, które są najskuteczniejsze, gdy będą podane w jak najkrótszym czasie od pojawienia się pierwszych objawów udaru.
Takie okno terapeutyczne to 4,5 godziny od momentu zachorowania. Jeśli pacjent zgłosi się następnego dnia czy po dwóch dniach od wystąpienia objawów, możemy zrobić już naprawdę niewiele – wyjaśniał Bartosz Zawadzki.
W Polsce co 8 minut kolejna osoba doznaje udaru, wynikiem czego jest ponad 60 tysięcy zachorowań rocznie. Szacuje się, że na całym świecie z powodu udaru umiera co 6 sekund 1 człowiek, a rocznie ponad 5 milionów ludzi. Udar mózgu jest trzecią, po chorobach serca i nowotworach, przyczyną zgonów oraz najczęstszą przyczyną trwałej niesprawności u osób powyżej 40. roku życia.