W sobotę 31 sierpnia w Arkadach Wrocławskich, lekarze Fundacji zachęcali do skorzystania z bezpłatnych badań oraz konsultacji w ramach naszej akcji społecznej "Zmierz się z ciśnieniem". Z badań i porad specjalistów skorzystały dziesiątki osób.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że aż 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Nieleczone może prowadzić do m.in. udarów, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i niewydolności nerek.

Nadciśnienie tętnicze może się rozwijać przez wiele lat nie dając większych dolegliwości. Dlatego też warto okresowo kontrolować ten ważny parametr i zaopatrzyć się w ciśnieniomierz. Właśnie dlatego wolontariusze Fundacji Kolorowe Dni starali się zachęcać do profilaktyki.

Profilaktyka zdrowotna pozwala zapobiec wielu chorobom lub wykryć je we wczesnym etapie. Dlatego lekarze naszej Fundacji bezpłatnie badali ciśnienie tętnicze oraz dzielili się wiedzą z osobami zarówno mierzącymi się z problemami kardiologicznymi od lat, jak i z tymi, którym pomiar ciśnienia wskazywał na prawdopodobieństwo choroby nadciśnienia. Dodatkowo nasz psychodietetyk udzielał cennych wskazówek, jak odpowiednio dbać o zdrową i zbilansowaną dietę, która również ma niebagatelne znaczenie dla naszego układu sercowo-naczyniowego. Cieszymy się bardzo, że tak wiele osób udało się zachęcić do badania - mówi Daniel Szabaciuk, prezes Fundacji Kolorowe Dni.

Konsekwencje nieleczonego nadciśnienia tętniczego

Jak każda choroba, która nie jest w odpowiedni sposób leczona i kontrolowana, nadciśnienie tętnicze prowadzi do wielu powikłań. Konsekwencje takiego stanu mogą być bardzo poważne. Może dojść m. in. do uszkodzenia nerek, wzroku, udaru mózgu i zawału mięśnia sercowego. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mowa o udarze mózgu i zawale mięśnia sercowego musimy pod uwagę wziąć też przedwczesną śmierć w konsekwencji przebytych schorzeń.

Jak zapobiec powstaniu nadciśnienia tętniczego?

W wielu przypadkach można skutecznie ograniczać wpływ nadciśnienia tętniczego na nasze zdrowie i życie. Dzieje się to głównie za sprawą wczesnego rozpoznania choroby i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Warto również zwrócić uwagę na istotną role profilaktyki (w tym regularny pomiar ciśnienia tętniczego krwi, co najmniej 2-3 razy w tygodniu). Nie należy zapominać także o prowadzeniu zdrowego stylu życia, ograniczenia stosowania używek – w tym spożycia alkoholu i palenia tytoniu. Bardzo ważne jest też zmniejszenie spożycia soli w codziennej diecie i regularne ćwiczenia ruchowe np. spacer, pływanie lub jazda na rowerze.

Kontakt

ul. Grudziądzka 63/4
51-165 Wrocław

tel. +48 505 740 767

fundacja@kolorowedni.pl

Dane Fundacji

KRS: 0000770892

NIP: 895-220-21-69

REGON: 382533482

Numer konta

Bank Millenium

22 1160 2202 0000 0003 7292 6123

Bądź z nami na bieżąco