Wróciliśmy z tematem, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy, a mianowicie Suplementy diety. Stosować czy raczej unikać? Jeśli tak, to kiedy i w jakich ilościach? Czym się kierować przy wyborze określonego specyfiku? Czy suplementacja nie jest pójściem na skróty? Na te wszystkie pytania odpowiedzieliśmy 29 października na UTW AWF Wrocław
Zajęcia poprowadziła Elżbieta Henn, wolontariusz Fundacji i terapeuta odżywiania. Rynek suplementów diety to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi polskiego przemysłu. 43 proc. Polaków przypisuje suplementom właściwości, których w rzeczywistości nie posiadają, aż 50 proc. postrzega je jako produkty lecznicze i uważa, że są one poddawane takim samym kontrolom jak leki. Nic bardziej mylnego. Każdy może wprowadzić na rynek suplement diety podając jedynie jego skład.
Należy pamiętać, że suplementy nie zastąpią dobrze dobranej do stanu zdrowia, zapotrzebowania i wieku, zdrowej, pełnowartościowej diety i regularnej aktywności fizycznej. Zażywanie ich by zmniejszyć niedobór składników odżywczych jest uzasadnione, ale tylko wtedy, gdy niemożliwe jest zapewnienie tych składników w pożywieniu, z którego organizm czerpie więcej korzyści niż z chemicznych odpowiedników.