3 grudnia we wrocławskiej Przestrzeni Trzeciego Wieku odbyły się specjalne warsztaty żywieniowe. Temat jest niezwykle ważny, bo w końcu rola właściwego odżywiania jest kluczowa dla naszego organizmu. Warto traktować go przyjaźnie dostarczając mu odpowiednich składników odżywczych we właściwym czasie, by nie narażać się na niekorzystne konsekwencje zdrowotne. Na wypracowanie dobrych nawyków nigdy nie jest za późno.
Zajęcia poprowadziła Elżbieta Henn, wolontariusz Fundacji i terapeuta odżywiania. Jak zwykle przy okazji takich spotkań było mnóstwo pytań i ożywiona dyskusja. Były praktyczne przepisy i wskazówki żywieniowe przy różnych dolegliwościach chorobowych.
Jedzmy kolorowo
Podczas spotkania podkreślone zostało znaczenie świeżych owoców i warzyw w naszej codziennej diecie. Należy pamiętać, że zapewniają one znacznie więcej korzyści zdrowotnych niż popularne suplementy diety, które mogą zawierać nadmiernie przetworzone lub syntetyczne witaminy i minerały. I tak, jeśli mamy tendencje do infekcji wybierajmy warzywa i owoce od barwy czerwonej do fioletowej. Zawierają one antocyjany pełniące funkcje ochronną w naszym organizmie. Natomiast gdy planujemy potomstwo najlepsze są rośliny zielone. Zawierają one kwas foliowy, niezbędny do prawidłowego wzrostu płodu w łonie mamy, ale nie tylko. Jego niedobry objawiają się ciągłym uczuciem przemęczenia i problemami z skupieniem uwagi, a także stanami niepokoju, nawet depresją. Kiedy mamy problemy ze skórą albo ze wzrokiem idealnie rozprawi się z nimi beta karoten, który neutralizuje wszelkie rodniki w naszym organizmie. Występuje on w żółtych i pomarańczowych warzywach i owocach.
Zasady zdrowego odżywiania
- Zawsze zaczynaj dzień od śniadania
- Jedz regularnie – co 3–4 godziny
- Dbaj o różnorodność diety
- Próbuj nowych zdrowych rzeczy – nie wpadniesz w monotonię jedzenia codziennie tego samego.
- Pij wodę
- Ograniczaj lub całkowicie wyeliminuj z diety słodycze, fast foody, używki.